Tylko do piątku 13 grudnia 2019 roku można składać wnioski o dotacje na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. W tegorocznym naborze można się ubiegać o wsparcie nawet do 100 tys. euro.
Pomoc finansowa będzie mogła zostać przyznana grupie producentów, która spełni m.in. następujące warunki:
-
składa się wyłącznie z osób fizycznych;
-
została uznana przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR, na podstawie planu biznesowego, o którym mowa w ustawie z dnia 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych (...);
-
posiada numer identyfikacyjny (EP) nadany przez ARiMR;
-
działa jako przedsiębiorca prowadzący mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo (MŚP), tj. zatrudnia mniej niż 250 pracowników, którego roczny obrót nie przekracza 50 mln EUR lub roczna suma bilansowa nie przekracza 43 mln EUR;
-
której siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
-
której każdy członek, będący producentem prowadzi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej produkcję produktu lub grupy produktów, ze względu na które grupa została uznana;
-
zadeklaruje realizację planu biznesowego w celu osiągnięcia jego założeń w trakcie trwania 5-letniego okresu wsparcia;
-
składa się z producentów jednego produktu lub grupy produktów, którzy nie byli członkami grupy producentów, wstępnie uznanej grupy producentów lub organizacji producentów, utworzonej ze względu na ten sam produkt (lub produkt tożsamy), której przyznano i wypłacono pomoc na rozpoczęcie działalności ze środków Unii Europejskiej po dniu 1 maja 2004 r., w celu utworzenia i przeznaczenia jej na działalność administracyjną lub inwestycyjną w ramach:
-
działań:
-
"Grupy producentów rolnych" PROW 2004-2006,
-
"Grupy producentów rolnych" PROW 2007-2013,
-
"Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014-2020,
-
"Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" PROW 2007-2013,
-
"Zwiększanie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej" PROW 2007-2013,
-
-
mechanizmów pomocy finansowej udzielanej:
-
wstępnie uznanym grupom producentów owoców i warzyw,
-
uznanym organizacjom producentów owoców i warzyw.
-
-
Wsparcie może uzyskać grupa producentów, której:
-
każdemu z członków tej grupy będącemu producentem przyznano płatności na podstawie przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w roku uznania grupy lub przynajmniej raz w ciągu ostatnich 2 lat poprzedzających rok uznania grupy - w przypadku grupy uznanej ze względu na produkt lub grupę produktów roślinnych, z wyłączeniem producentów prowadzących działy specjalne produkcji rolnej, lub
-
każdy z członków tej grupy będący producentem był posiadaczem zwierząt gospodarskich objętych obowiązkiem zgłoszenia do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, ze względu na które grupa została uznana, przynajmniej w roku poprzedzającym rok uznania grupy, lub
-
każdy z członków tej grupy będący producentem prowadził działy specjalne produkcji rolnej przynajmniej w roku poprzedzającym rok uznania grupy - w przypadku grupy uznanej ze względu na produkt lub grupę produktów w ramach działu specjalnego produkcji rolnej, lub
-
każdy z członków tej grupy będący producentem prowadził produkcję produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została uznana, innych niż produkty lub grupy produktów wymienione w lit. a i b, oraz produkty lub grupy produktów w ramach działu specjalnego produkcji rolnej, przynajmniej w roku poprzedzającym rok uznania grupy.
Nawet do 100 tys. euro dotacji na każdy rok działalności grupy producentów!
Dotacja będzie przyznana na 5 lat funkcjonowania grupy. Wysokość dotacji zależeć będzie od przychodów uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez członków grupy w poszczególnych latach.
Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty 100 tys. euro w każdym roku i będzie ona wypłacana w wysokości od 6 do 10% przychodów netto w zależności do roku.
Obecnie dotacje dla grup producentów rolnych będą wynosić:
-
w pierwszym roku – 10% przychodów netto,
-
w drugim roku – 9%,
-
w trzecim roku – 8%,
-
w czwartym roku – 7%,
-
w piątym roku – 6%.
Dotacje dla grup producentów rolnych – za co można uzyskać punkty?
Wnioski będą poddane ocenie, a punkty można uzyskać m.in. za zorganizowanie grupy w formie spółdzielni, czy za zrzeszenie co najmniej 10 członków grupy.
Według prawa punkty dla grup producentów rolnych będą przyznawane m.in. za:
-
zorganizowanie grupy w formie spółdzielni –3 punkty;
-
zrzeszenie rolników – producentów odpowiedniej grupy produktów – 3 punkty
-
minimum 10 członków w grupie – 4 punkty (dodatkowo 0,2 punktu za każdego kolejnego członka grupy);
-
ubezpieczenie najmniej 50% produkcji każdego z producentów wchodzących w skład grupy – 3 punkty;
-
zlokalizowanie siedzibę grupy w powiecie o wysokim rozdrobnieniu agrarnym– od 1 do 3 punktów;
-
zaplanowanie inwestycji innowacyjnych lub przeciwdziałaniu zmianom klimatu lub ochrony środowiska – 5 punktów;
-
stworzenie co najmniej 2 miejsc pracy na pełen etat – 2 punkty
Wypłata pomocy:
Pomoc jest wypłacana w formie rocznych płatności i obejmuje okresy kolejnych 12 miesięcy prowadzenia działalności.
Wniosek o płatność składa się do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR właściwego ze względu na siedzibę beneficjenta, w terminie 60 dni od dnia zakończenia każdego kolejnego 12 miesięcznego okresu prowadzenia działalności przez grupę producentów.
Dyrektor oddziału regionalnego ARiMR przyznaje płatność w drodze decyzji administracyjnej na wniosek o płatność.
Decyzja administracyjna o wypłacie pomocy jest wydawana w terminie 90 dni od dnia złożenia kompletnego wniosku o płatność.
Wypłata pomocy za dany okres następuje w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja przyznająca płatność stała się ostateczna.
Jeżeli beneficjent nie złoży wniosku o płatność za dany okres prowadzenia działalności, nie może ubiegać się o płatność za ten sam okres w kolejnych latach.
Piąta (ostatnia) płatność jest możliwa do realizacji, wyłącznie po potwierdzeniu przez ARiMR osiągnięcia celów określonych w planie biznesowym, poprzez zrealizowanie wszystkich działań i inwestycji zatwierdzonych w tym planie w ujęciu rzeczowo-rodzajowym, a w przypadku nieosiągnięcia tych celów, odmawia się wypłaty pomocy za piąty rok prowadzenia działalności.